Charta tchoukballu

Tchoukballová charta v plném znění ZDE

 

Jelikož tchoukball se kromě klasického soutěžení a sportovního vyžití snaží akcentovat i jiné společenské prvky sportu jako takového a hamronizovat společnost, přišel jeho zakladatel s tzv. tchoukballovou Chartou, která stanoví pravidla fair play nejen pro samotnou hru, ale je dále přenositelná i do jiných životních situací. 

Hlavní heslo "elegantní hra plodí elegantní hru" je přenesením pravidla fair play a vzájemného respektu soupeřících hráčů do běžné hry. 

Smyslem tchoukballu je tak kromě sportovního prožitku i posílení sociálních interakcí s důrazem na spoluprácikooperaci a vzájmený respekt. Každý článek týmu je pak pro tým důležitý a naopak tým závisí na každém jeho hráči. Tchoukball je tak díky svým pravidlům ideální hra pro jakýkoliv kolektiv, kde mohou být lidé různého věku i pohlaví. A výsledkem může být velice dynamická a akční hra. Kromě speciálních pravidel, které nutí hráče spolupracovat (např. omezeným počtem kroků a nutností náhry spoluhráči) je i díky střelbě na odrazovou konstrukci zmírněna sřela útočícího hráče a tím i větší uplatnění mladších či silově slabších hráčů. Neboť i oni např. správným postavením v poli či čtením útočníka mohou odražený míč zachytit a zabránit tak soupeři skórovat. Při všech těchto herních činnostech jsou pak pravidly nuceni respektovat právo hráče s míčem na jakýkoliv pohyb, což vylučuje i užití agresivity během hry. 

Toto vše vede především k tomu, že sport by měl být pozitivním společenským prožitkem a nikoliv honem za prestiží. A tchoukball tuto myšlenku podporuje.

Tchoukballová charta by tak neměla být pouhým konstatováním, ale pravidly, které vedle klasických herních pravdidel tchoukballu přijme každý jeho hráč. A v lepším případě je aplikuje i v běžném životě.